Izstrādāt pilotiekārtu augstas tīrības betulīna ražošanai no bērza pārstrādes blakusproduktiem
Turpinot iepriekšējā kārtā uzsākto projektu «Rūpnieciskas betulīna ražošanas iespējas no bērza pārstrādes blakusproduktiem», plānots attīstīt tehnoloģiju industriālam līmenim, sakomplektēt eksperimentālu ražošanas laboratoriju un pielāgot pilotiekārtu režīmus rūpnieciskā līmeņa ražošanai kosmētikā, farmācijā un citās zinātņu nozarēs pielietojama īpaši augstas tīrības betulīna iegūšanai no bērza pārstrādes blakusproduktiem.
Projekta īstenošanas pēdējā ceturksnī darbs, galvenokārt, tika veltīts tehnoloģijas validēšanai, kas rezultātā ir izstrādāti betulīna ražošanas tehnoloģijas optimālie parametri visiem ražošanas etapiem. Perioda laikā veikti 15 dažādi eksperimenti gan ekstrakcijai, gan pārkristalizācijai, nolūkā atrast visoptimālāko metožu kopumu industriālai betulīna ražošanai. Projektā kopumā tika saražoti gandrīz 100 kg visdažādākās tīrības un sastāva betulīna. Iegūtās zināšanas un jaunatklājumi apkopoti divās zinātniskās publikācijās. Vēl jo projām turpinās arī pētījumi sadarbībā ar LU Bioloģijas fakultātes zinātniekiem par betulīna pozitīvo ietekmi uz cilvēka ādas šūnām. Plānots, ka pētījums sadarbībā ar LU tiks pabeigs līdz š.g. beigām.
Vairāk kā 3 gadus ilgušā pētījuma mērķis bija “materializēt” reālas tehnoloģijas veidolā pētījuma pirmajā kārtā (2016-2018) gūtos secinājumus, par to, kā iegūt betulīnu no bērza finierkluču mizas, kas varētu tik izmantota kā izejviela uztura bagātinātāju un kosmētisko līdzekļu ražošanā.
Galvenie projekta uzdevumi un vienlaikus arī izaicinājumi bija laboratorijas izmēra tehnoloģiskā procesa mērogošana līdz apjomam, kas pielīdzināms industriālai videi, kā arī tehnoloģisko metožu izstrāde mērogotajām iekārtām. Abi uzdevumi tika izpildīti veiksmīgi, kas rezultējās ar Betulīna laboratorijas izveidi koncerna industriālajā mezglā Bolderājā. Betulīna laboratorijas ražošanas jauda var sasniegt līdz 4 tonnām dažādas tīrības betulīna gadā. Papildus arī tika īstenos starpnozaru pētījums sadarbībā ar SIA Kinetics Nail Systems par betulīna izmantošanas tehniskajām iespējām kosmētiskajos līdzekļos, kas rezultējās ar ne tikai vērtīgiem analītiska rakstura secinājumiem, bet arī ar praktiski izmantojamiem kosmētikas līdzekļiem.”