“Dižskābarža stādmateriāla ražošanas tehnoloģijas izstrāde”



Pētījuma mērķis:

Dižskābarža mežaudžu audzēšanas uzsākšana Latvijā ir risinājums mūsu mežu adaptācijas spēju uzlabošanai, un vērtīgās apaļkoksnes sortimentu piedāvājums mūsu valstī diversificēs arī meža nozares uzņēmumu iespējas. Lai šos mērķus sasniegtu, ir nepieciešams adaptēt dižskābarža atjaunošanas metodes, kas būtu sekmīgi pielietojamas mūsu apstākļos. Lai nozīmīgos apjomos varētu uzsākt dižskābarža audzēšanu Latvijā, nepieciešams izveidot stādmateriāla audzēšanas tehnoloģiju, kas ļaus nodrošināt kvalitatīvu un mūsu apstākļiem piemērotu reproduktīvo materiālu. Paredzot, ka nākotnes klimats Latvijā būs piemērots dižskābarža mežaudžu augšanai, no selekcijas procesā atlasītiem māteskokiem iegūtu ģenētiski augstvērtīgu stādu apsteidzoša ieaudzēšana kāpinās nākotnes mežaudžu vērtību un mazinās ar klimata pārmaiņām saistītos ilgtermiņa riskus atjaunojamās/ieaudzējamās sugas izvēlē.


Mūsu pētījuma mērķis ir izstrādāt tehnoloģiju dižskābarža stādmateriāla audzēšanai mežaudžu noturības, bioloģiskās daudzveidības, meža atjaunošanas un ieaudzēšanas vajadzībām. Izstrādātā tehnoloģija paredzēta pielietošanai Latvijas meža kokaudzētavās kvalitatīva un mūsu apstākļiem piemērota dižskābarža stādmateriāla ražošanai, aprobējot un pielāgojot jau praksē izmantotās lapu koku (bērzs, melnalksnis) audzēšanas tehnoloģijas, kā arī meklējot un pārbaudot inovatīvus risinājumus.


Galvenās pētījuma aktivitātes būs dižskābarža atjaunošanās ekoloģijas apraksts, sēklu materiāla ražošanas, uzglabāšanas un kvalitātes kontroles rekomendāciju izveide, eksperimentālo stādmateriāla partiju izaudzēšana. Pētījuma rezultātā tiks izveidota Latvijas meža kokaudzētavās pielietojama tehnoloģija kvalitatīva un mūsu apstākļiem piemērota dižskābarža stādmateriāla ražošanai.


Pētījuma progress: 12.09.2023

1.Aktivitātes “Dižskābarža bioloģija un ekoloģija - dabiskos procesos balstītas stādu izaudzēšanas tehnoloģijas pamatojums” īss apraksts:
► Publicēts populārzinātnisks raksts «Dižskābarža audzēšanas iespējas Latvijā» (žurnāls Agro Tops, 2023.g. marts)

3.Aktivitātes «Sēklu stratifikācijas izmēģinājumi, dīdzības un dīgšanas pētījumi» īss apraksts:
► Iegūtas sēklas no Dānijas un Polijas stādu audzēšanas eksperimenta ierīkošanai;
► Uzsākts eksperiments, lai pētītu atšķirīgu sēklu uzglabāšanas un stratifikācijas metožu ietekmei uz sēklu dīdzību

Pētījuma progress: 08.12.2023

2. aktivitāte "Dižskābarža stādu audzēšanas situācijas izpēte ražošanas tehnoloģijas kontekstā": Lai iepazītos ar dižskābarža stādu audzēšanas pieredzi Eiropas valstīs, projekta darba grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Dāniju. Apkopota literatūra, sagatavots zinātniskais apskats, kurš publicēts LVMI Silava mājaslapā projekta sadaļā: https://www.silava.lv/petnieciba/aktivie-petijumi/dizskabarza-stadmateriala-razosanas-tehnologijas-izstrade

3. aktivitāte "Sēklu stratifikācijas izmēģinājumi, dīdzības un dīgšanas pētījumi": Iegūtas sēklas no Dānijas un Polijas. Veikti pirmie izmēģinājumi par dažādu dižskābarža sēklu partiju dīdzību.

4. aktivitāte "Pirmais stādu audzēšanas pilot eksperiments": Ierīkots eksperiments LVMI Silava klimata laboratorijā. Notiek stādu augšanas gaitas un vitalitātes monitorings.

https://silava.lv/petnieciba/aktivie-petijumi/dizskabarza-stadmateriala-razosanas-tehnologijas-izstrade