Pētījuma mērķis:
Pētījuma ietvaros, sadarbojoties diviem starpnozaru komersantiem – SIA Kokpārstrāde 98 un SIA AV Kadiķis, plānots izstrādāt augsta blīvuma masīvkoka plātņu laminēšanas tehnoloģiju un tehnoloģijai atbilstošu laminēšanas iekārtas prototipu.
Galvenie risināmie izaicinājumi tehnoloģijas izstrādē:
- Priedes plātnes potenciālās koksnes vainas (sveķu kabatas, zaru vietas u.c.), kas var ietekmēt gatavās produkta kvalitāti;
- Priedes cēlkoku un hdf atšķirīgi koksnes blīvumi, cietība, noturība pret temperatūru, mitrumu, u.c.;
- Koksnes laminējuma ilgmūžība un to ietekmējošie faktori;
- Dažādi apstrādes režīmi dēļ materiālu atšķirīgām īpašībām;
- Jaunu koksnes veidu izmantošana un ieviešana ražošanā liks veikt pētījumus un eksperimentus gan uzņēmumā, piemēram, koksnes skeneru pielāgošanai, lai tie atpazītu ne vien priedei, bet arī citām sugām raksturīgās vainas un brāķus, gan veicot testus laboratorijās.
- Līmes uzklāšana uz plānās laminējamās virsmas.
- Sakomplektētas plātnes apgriešana pirms ievietošanas presē.
Pētniecības projekta rezultātā tiks izstrādāta tehnoloģija un produktu (laminētu masīvkoka plātņu un to laminēšanas iekārtas) prototips, kas būs validēta reālā darbības vidē (TRL7).
Pētījuma progress: 08.12.2023
1.aktivitāte – koksnes izejmateriālu un laminētu masīvkoka plātņu specifikācijas:
Tika uzzināti starta izejas dati, tādi kā uzklājamais līmes daudzums un nepieciešamais preses spiediens, kā arī izpētīti un piemeklēti derīgie līmvalču veidi- materiāli un profili.Izstrādātas specifikācijas.
2.aktivitāte - kokmateriālu un to kombināciju īpašību raksturojums:
Veikta koksnes paraugu sagatavošana testēšana un parametru noteikšana apstrādes režīmiem un tehnoloģiskajiem parametriem. Balstoties uz izstrādāto plātņu specifikāciju izpētīti un noskaidroti saražojamās iekārtas iespējamo saražoto produktu un sagatavju minimālās un maksimālās dimensijas un svars. Sākts izstrādāts tehnoloģiskā procesa teorētiskais modelis un izstrādāta saražojamās iekārtas prototipa specifikācija. Izpētīts maksimāli pieļaujamais laiks no līmes uzklāšanas uz līmējamās virsmas līdz sapresēšanai.
3.aktivitāte – Tehnoloģiskā procesa teorētiskā modeļa un saražojamā iekārtas prototipa specifikācijas izstrāde:
Balstoties uz iztrādātajām plātņu specifikācijām un parametriem, kā arī uz materiālu īpašībām, kombinācijām, un apstrādes režīmiem, izstrādāts unikāls, universāls plātņu pīrāga savākšanas mezgls. Izstrādāts algoritms kas ļaus iekārtai darboties ar maksimāli iespējamo ražību, bet nepagarinās savāktā plates pīrāga atverto līmes laiku.
Pētījuma progress: 15.03.2024
5.aktivitāte - Tika eksperimentāli izstrādātas, izgatavotas, ar 3mm HDF un 3mm ozola lamelēm aplīmetās koksnes plates. Ar uzņēmuma rīcībā esošajām iekārtām tika veikta testēšana izgatavotajiem prototipiem.
Veikta laminēšanas režīmu (laika, temperatūras, mitruma u.c.) un parametru validācija veicot testus laboratorijās, lai noteiktu iegūto paraugu atbilstību specifikācijai. Veikta eksperimentālā laminētu masīvkoka plātņu prototipu izstrāde un veikta to testēšanas un uzlabošana visa projekta laikā.
6.aktivitāte - kokmateriālu un to kombināciju īpašību raksturojums:
Istrādāts, uzbūvēts un piegādāts uz rūpnīcu masīvkoka plātņu laminēšanas iekārtas prototips. Uzprogrammēta un uzstādīta preses prototipa vadības programmatūra, ar kuras palīdzību iespējams ražot dažādu izmēru, dimensiju un materiālu plātņu kombinācijas dažādos presēšanas režīmos.
Pēc iegūto datu analīzes izstrādāts un uzbūvēts masīvkoka plātņu laminēšanas iekārtas prototips ar maināmiem darbības režīmiem un parametriem, lai spētu nodrošināt tehnoloģijai atbilstošu režīmu iestatīšanu un uzturēšanu.
https://www.kokparstrade98.com/copy-of-me%C5%BEa-nozares-kompetences-centrs